12 vietas Rīgas centrā, kuras agrāk bija daudz zaļākas

Rīgas centrs, sevišķi tā bulvāru loks, sākotnēji bija plānots pēc labākajiem tā laika pilsētplānošanas principiem – ar zaļojošiem bulvāriem, skvēriņiem un parkiem. Diemžēl daļu no oriģinālā plāna  līdz mūsdienām neesam mācējuši saglabāt, kokus no ielu malām pazaudējot. Šajā rakstā esam apkopojuši 12 vietas Rīgas centrā, kur vēl pagājušajā gadsimtā zaļoja koki, bet nu to vietā ir vien pelēks asfalts. Lai atklātu vēsturisko vai mūsdienu fotogrāfiju, velc aiz līnijas pa kreisi vai pa labi!

Rīgas Valsts 1. ģimnāzija

Oriģināli Rīgas centra bulvāru loks bija paredzēts krietni zaļāks, nekā tas ir šobrīd. Labs piemērs tam, cik ļoti samazinājies koku skaits arī bulvāru lokā, ir Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, kuras priekšpusē bija iestādīti aptuveni 20 koki:

 

Aplūko arī vēl senāku bildi, kurā redzami pavisam nesen iestādīti koki, kas vēl nav paaugušies un nav glīti “safrizēti”:

Krievijas vēstniecība

Vēl viena vieta bulvāru lokā, kur agrāk bija nedaudz zaļāk, ir Kalpaka bulvāris pie Krievijas vēstniecības:

Interesanti, ka pie pārējām ēkām šajā Kalpaka bulvāra kvartālā koki ir saglabājušies. Zaļojošos kokus pie vēstniecības vari ieraudzīt arī šajā vēsturiskajā trīsdesmito gadu fotogrāfijā, kurā redzams kokiem pilns Kalpaka bulvāra kvartāls:

Ārlietu ministrija

Ārlietu ministrijas priekšpusē arī senāk auga koki. Mūsdienās koku vietā drīzāk redzēsim novietotas automašīnas – Ārlietu ministrija darbadienās ļauj saviem augstākajiem viesiem automašīnas novietot uz ietves.

Bērnu pasaule

Leģendārā tirdzniecības centra “Bērnu pasaule” priekšpusē Matīsa ielā senāk bija skaista koku rinda. Nu priekšpusē palicis viens mazs kociņš:

Latvijas Universitāte

Arī Raiņa bulvāris zaudējis krietnu daļu no vēsturiski plānotā bulvāru loka šarma. Kvartālā, kur atrodas Latvijas Universitāte, mūsdienās nav palicis neviens koks, kaut vēsturiskās bildes liecina, ka senāk koki bija visā kvartāla garumā:

Marijas ielas sākums

Visneticamākās pārmaiņas piedzīvojusi Marijas iela – izrādās, ka mūsdienās autocentriskas politikas dēļ degradētā iela senāk bija īsts dārgakmens ar zaļojošiem apstādījumiem un “zaļojošu” biznesu.

Pagājušā gadsimta sākumā Marijas / A.Čaka iela bija viena no iespaidīgākajām iepirkšanās ielām Rīgā, kur cilvēki, kas tikko kā atbraukuši uz Rīgas centrālo dzelzceļa staciju, devās gan labi iepirkties, gan baudīt maltītes.

Mūzikas Akadēmija

Krišjāņa Barona ielas kvartālā pie Mūzikas Akadēmijas senāk koki auga abās ielas pusēs. No kādreiz tur augošajiem aptuveni 30 kokiem mūsdienās saglabājušies vien 10…

Koki labi saredzami arī bildē no otras puses:

Pulkveža Brieža iela

Vēsturisks Pulkveža Brieža ielas zīmējums liecina, ka Pulkveža Brieža ielā senāk auga koki. Nu koku vietā izveidotas autostāvvietas:

Pulvertornis

Skvērā pie Pulvertorņa 1991. gada Barikāžu laukumā vēl 1939. gadā zaļoja lieli koki. Nu tur vasarās tiek izvietotas ziedu kompozīcijas:

Augstie koki labi saskatāmi arī fotogrāfijā no cita skatpunkta. Skvērs šeit redzams fotogrāfijas kreisajā pusē:

Rīgas pils

Senāk Rīgas pils bija koku ieskauta. Mūsdienās koki lieti noderētu, lai nomaskētu nolaisto pils fasādi:

Satiksmes ministrija

Gogoļa ielas kvartālā pie Satiksmes ministrijas no agrākās koku rindas saglabājies vairs tikai viens koks…

Vēl senākā bildē redzami tikko kā iestādīti kociņi:

 

Viesnīca “Latvija”

Šķiet neticami, bet vēl pirms 20 gadiem Brīvības ielas kvartālā pie viesnīcas “Latvija” zaļoja kastaņas. Diemžēl viesnīcas rekonstrukcija šo Brīvības ielas posmu nomāca, ielas apmeklētājiem atstājot vien šauru ietvi ar stabiem tās vidū:

LASI ARĪ: 1. daļu “Rīgas izzudušie koki” ar citām vietām Rīgas centrā, kur senāk auga koki: