Mīts:

Latvijā ir pārlieku auksts, lietains un sniegains klimats, lai brauktu ar velosipēdu.

Patiesībā:

Klimats Latvijā nav būtiski atšķirīgs no citām valstīm, kur cilvēki ar velosipēdiem pārvietojas krietni biežāk. Piemēram, Stokholmas klimats ir teju identisks Rīgas klimatam, bet tur ar velosipēdiem cauru gadu pārvietojas daudz vairāk cilvēku nekā Rīgā. Ja pilsētā ir izveidota droša un ērta veloinfrastruktūra, tad laikapstākļi, braucot ar velosipēdu, Tevi ietekmēs ne vairāk kā ejot kājām. Lai ar velosipēdu arī Rīgā varētu braukt visu gadu, ir nepieciešams tikai pilsētas tipa divritenis ar garajiem dubļusargiem un labas kvalitātes lietusmētelis lietainajām dienām.

Arī velobraukšanas lielvalstis – Dānija un Nīderlande ik pa laikam piedzīvo aukstas ziemas, kā arī sniegputeņus, bet drošā veloinfrastruktūra un tās regulāra attīrīšana no sniega nodrošina to, ka arī sliktos laikapstākļos lielākajai daļai iedzīvotāju velosipēds ir tikpat praktisks pārvietošanās līdzeklis kā labos laikapstākļos. Interesanti, ka par velosipēdistu galvaspilsētu dēvētajā Amsterdamā vidējais gada nokrišņu daudzums ir pat vairāk nekā par 15% lielāks, nekā Rīgā.

Patiesībā braukšana uz darbu ar velosipēdu Rīgā ir sausāka, nekā varētu domāt. 2015. gadā visa gada laikā nokrišņi laika periodā no 7-9 rītā, kad lielākā iedzīvotāju daļa dodas uz darbu, bija tikai 51 rītu. No šīm reizēm tikai 33 rītus nokrišņi bija tādi, kuru dēļ nepieciešams vilkt lietusmēteli, lai nesamirktu (virs 0,5 mm). Tas nozīmē, ka vairāk nekā 90% rītu uz darbu iespējams aizbraukt sausam, pat nevelkot lietusmēteli.

Lai arī pasaulē ir vietas, kur ar velosipēdu tik tiešām nav iespējams pārvietoties visu cauru gadu, Latvijā tā noteikti nav. Somijas pilsētā Oulu, kas atrodas 900 kilometrus uz ziemeļiem no Rīgas pie polārā loka un kurā vidēji snieg 130 (!) dienas gadā, tūkstošiem velosipēdistu brauc cauru ziemu, un to skaits ziemā sarūk vien tad, kad gaisa temperatūra noslīd zem -20 grādiem. Un arī tad ziemas velosipēdistu skaita sarukums ir tikai par aptuveni 15%.

 

 

Avoti un noderīga lasāmviela

Nīderlandes skolēni uz skolu brauc ar velosipēdu arī, ja gaisa temperatūra ir -8 grādi. (angļu val.)

Vai ir pārāk auksts, lai brauktu ar velosipēdu? (angļu val.)

Ieteikumi braukšanai sniega un apledojuma apstākļos (angļu val.)

Riteņbraukšana lietus laikā (angļu val.)