Aplamā ielu mazgāšana Rīgā

Mūsu kaimiņvalsts Lietuvas galvaspilsētā Viļņā ielu attīrīšana no smiltīm un mazgāšana noslēdzās jau pagājušajā mēnesī. Viļņas iedzīvotājiem bija nodrošināta iespēja sekot ielu tīrīšanai tiešsaistes kartē, kurā tika attēlotas ielas, kuras jau nomazgātas, tiek mazgātas vai vēl gaida savu kārtu mazgāšanai:

Rīgā šādas kartes, kurai iedzīvotāji varētu sekot līdzi, nav, bet tā būtu mazākā bēda, ja vien ielu mazgāšana tiktu kaut kā organizēta. Mūsu lasītāju un mūsu novērojumi liecina par to, ka ielu mazgāšana tiek organizēta, nerēķinoties ar iedzīvotājiem, tos bezjēdzīgi sodot un iegūstot rezultātu – ne tik ļoti netīru ielu. Turpinājumā hronoloģisks stāsts par to, kā Rīgas domes Satiksmes departaments tīrīja Vesetas ielu, kas atrodas Centra un Skanstes apkaimes robežā.

Pirmā diena

Ceturtdienā, 11. aprīlī, ap pusdienlaiku, Vesetas ielā tika uzstādītas ceļa zīmes “Apstāties aizliegts” komplektā ar lieliem, dzelteniem brīdinošiem plakātiem, kas informēja: “No 11.04.2019. tiks veikti ielas uzturēšanas darbi.”

Otrā diena

Skats Vesetas ielā bez izmaiņām – autovadītāji turpina brīvajās vietās novietot automašīnas, kaut gan ceļa zīmes to neatļauj darīt. Brauktuves malas gar automašīnām ir ļoti netīras:

 

Pēcpusdienā ielu apsekoja Rīgas pašvaldības policija, kas visām automašīnām aiz vējstikla slotiņām novietoja brīdinājumus:

Trešā diena

Sestdienā Vesetas iela jau bija krietni brīvāka, jo liela daļa autovadītāju izbrauca ārpus Rīgas. Bet tīrīšana brīvdienās nenotika. Caur Rīgas domes Satiksmes departamenta sekretāri tika sazvanīts par tīrīšanu atbildīgais uzņēmums, kurš nemaz īsti nezināja, kad iela tiks tīrīta, bet mācēja teikt, ka brīvdienās tas noteikti netiks darīts.

Ceturtā diena

Svētdienā iela joprojām bija salīdzinoši brīva no automašīnām, bet nekādi tīrīšanas darbi nenotika. Vakarpusē ielas malas atkal piepildījās ar automašīnām – rīdzinieki atgriezās no laukiem.

Piektā diena

Pirmdienā, 15. aprīlī, beidzot Vesetas ielā ieradās ielas tīrītāju brigāde, kas iespēju robežās centās notīrīt brauktuvi. Sākotnējā brauktuves malu attīrīšana no smiltīm notika pilnībā manuāli – diviem strādniekiem ar lāpstām stumjot smiltis čupās, čupas ievietojot mazā traktoriņa kausā, kurš tālāk smiltis iekrāva kravas automašīnā:

 

Paralēli tam ielu mazgāja arī īpaša mašīnīte, kurai teorētiski iela būtu jātīra ar t.s. slapjo mazgāšanu, bet realitātē aiz mašīnītes pacēlās liels putekļu mākonis, kas mēroja taisnu ceļu uz blakus esošo bērnudārzu, kur tieši tobrīd rotaļājās bērni:

 

Ņemot vērā to, ka uz ielas joprojām bija noparkojušās daudzas automašīnas un mazgājamajai mašīnai bija tehniskas problēmas, iela tika notīrīta visnotaļ nosacīti. Teiksim tā – tīrāka tā kļuva, bet par tīru to ir grūti nosaukt:

 

Ap plkst. 14 ieradās Rīgas pašvaldības policija un vairākām automašīnām sastādīja tā sauktos plāksterus – administratīvā pārkāpuma protokolus.

No protokoliem iela gan tīrāka nekļuva:

 

Sestā diena

Otrdienā, 16. aprīlī, ielā nekādas aktivitātes nenotika, tomēr ceļa zīmes “Apstāties aizliegts” netika noņemtas:

Lai gan iela bija tīrāka nekā aizvakar, tomēr tajā joprojām vējš sacēla smilšu virpuļus un aiz brauktuves malām novietotajām automašīnām gružu palika ļoti daudz:

 

Septītā diena

Naktī tika uzsākta ielas mazgāšana ar specializēto tehniku. Diemžēl kārtīgai ielas mazgāšanai joprojām traucēja uz brauktuves novietotās automašīnas, līdz ar to brauktuve tika izmazgāta tikai daļēji:

 

Pēc nakts darbiem tika noņemtas visas stāvēšanu aizliedzošās ceļa zīmes, līdz ar to var uzskatīt, ka ielas mazgāšana noslēgusies. Septiņu dienu mīcīšanās un rezultāts – daļēji notīrītas brauktuves, kurās nenotīrītās smiltis un netīrumi ātri vien tiks atkal izvazāti pa visu brauktuvi:

 

Nobeigumā jāpasaka, ka šāda ielu (ne)notīrīšana nav viens atsevišķs gadījums ielās, kur brauktuves malās atļauts novietot automašīnu. Pirms nedēļas līdzīga tīrīšana novērota Grīziņkalnā:

Aplamā ielu mazgāšana RīgāKamēr Viļņā ielu ikgadējā attīrīšana no smiltīm un gružiem jau veiksmīgi noslēgusies, Rīgā…

Geplaatst door Pilsēta cilvēkiem op Woensdag 3 april 2019

 

Rodas jautājums – vai tiešām ielu mazgāšanu Rīgā beidzot nevar padarīt efektīvu un jēgpilnu? Vienkāršākais un, iespējams, efektīvākais solis būtu precīza ielas mazgāšanas datuma noteikšana. Šo datumu iedzīvotājiem varētu paziņot ne tikai ar informatīvajām ceļa zīmēm, bet arī ar plakātiem pie ieejas durvīm kāpņu telpās ar brīdinājumu par automašīnu evakuāciju. Un visbeidzot – ja nu kāds autovadītājs nav ievērojis šo informāciju, viņa automašīnu ar evakuatoru pirms ielas mazgāšanas varētu pārvietot uz tuvāko brīvo stāvvietu. Tad no visas ņemšanās vismaz būtu kaut kāds rezultāts – tīras ielas, nevis kā šobrīd – visas iestādes kaut ko dara, bet rezultāta kā nav, tā nav.

Interesanti, ka nenotīrītā Vesetas iela atrodas apkaimē, kurā dzīvo pats Rīgas domes Satiksmes departamenta vadītājs Emīls Jakrins. Ja šādi viņš rūpējas par savu durvju priekšu, tad kāda ir cerība, ka pārējā Rīgā situācija būs labāka?