Ar velosipēdu lietū?

Lai gan daudzās mums tuvās zemēs – Zviedrijā, Somijā, Dānijā, Norvēģijā un citur par itin ikdienišķu tiek uzskatīta braukšana ar velosipēdu arī lietus un sniega periodā, Latvijā velosipēds kā ikdienas pārvietošanās līdzeklis popularitāti ieguvis salīdzinoši nesen un daudzi cilvēki joprojām uzskata, ka Latvijas īpaši lietainajā un vēsajā klimatā ar velosipēdu var pārvietoties tikai sausās vasaras dienās.

Tomēr tas ir tikai aizspriedums – Rīgas klimats īpaši neatšķiras no tādu velobraukšanas “lielvalstu” kā Stokholmas, Kopenhāgenas un Amsterdamas klimata. Temperatūras ziņā esam teju identiskā plauktiņā kā Stokholma, bet nokrišņu ziņā Rīgai pat ir paveicies – piemēram, Amsterdamā gada vidējais nokrišņu daudzums ir par 15% lielāks nekā Rīgā. Un tomēr, pateicoties drošajam veloinfrastruktūras tīklam, nīderlandieši uz darbu un skolu pat ļoti lietainās dienās brauc ar velosipēdiem daudz aktīvāk nekā mēs Latvijā pat saulainā laikā:

Kā darbā nokļūt sausam? 

Lai darbā, skolā vai citā galamērķī lietus laikā nokļūtu sauss, nepieciešams tikai piemērots apģērbs un piemēroti velosipēda aizsargi. Sāksim ar velosipēdu – svarīgākā lieta, kas nodrošina sausumu, ir dubļusargi. Tie ir svarīgi ne tikai lietus laikā, bet pat vairāk pēc lietus, kad uz ielām ir izveidojušās peļķes – ja jūsu velosipēdam būs nepienācīgi dubļusargi, vai to nebūs vispār, tad mugura un kājas būs slapjas un dubļainas ātri vien. Visi dubļusargi, kuri cieši nepieguļ velosipēda riepām un kuru garums nav pietiekošs, nepasargās jūs no visa slapjā, kas atrodas uz ceļa:

 

Labiem dubļusargiem, kas pasargās gan muguru, gan kājas no mitruma, jānosedz vismaz puse no aizmugurējās riepas diametra, kā arī tiem var piestiprināt gumijas pagarinājumus īpašai aizsardzībai:

Tāpat svarīgs ir ķēdes sargs – tas pasargās velosipēdista apģērbu no eļļas traipiem.

Savukārt aizsardzībai pret no debesīm krītošā mitruma iespējami dažādi varianti – sākot no elementārākā lietussarga, kas gan prasīs īpašu izveicību un no spēcīga lietus īsti labi nepasargās:

Cita populāra lieta aizsardzībai no lietus Nīderlandē un citās valstīs, kur velotransports ir krietni attīstītākā līmenī nekā Latvijā, ir velosipēdistiem piemērots apmetnis. Tas ir īpašs ar to, ka tiek pārlikts pāri velosipēda stūrei un tādējādi no lietus tiek pasargātas arī kājas, jo tas darbojas kā savdabīgs lietussargs:

Internetveikalos šo apmetni varēsiet atrast zem vārdiem “Bike Poncho”. Latvijas veikalos šādi apmetņi diemžēl vēl nav manīti, bet, ja apciemojiet Nīderlandi, tad turienes saimniecības preču veikalos noteikti šos pameklējiet – tur salīdzinoši kvalitatīvus velosipēdu apmetņus var nopirkt par nieka 5 EUR.

Ja nav vēlēšanās valkāt šāda veida lietusmēteļus, tad iespējams braukt ar parastu virsjaku, bet tad jāpadomā par kāju aizsardzību no lietus. Šajā ziņā ļoti labs risinājums ir iegādāties īpašas ūdens necaurlaidīgas virsbikses. Tās ir platas, augšpusē un apakšpusē savelkas ar gumijām un tās ir paredzēts vilkt virsū ikdienas biksēm:

Internetveikalos šādas bikses atradīsiet zem vārdiem “Bike Overtrousers”, tāpat šīs bikses var mēģināt atrast Latvijas veloveikalos vai apģērbu veikalos.

Ja līdz šim braukšana ar velosipēdu lietus laikā ir sagādājusi tikai nepatīkamas atmiņas, tad izmēģini mūsu ieteikumus un atceries – nav sliktu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs: