Ar velosipēdu ziemā – Līga

Ar Līgu tiekamies pašā Rīgas centrā, Vērmanes dārzā. Līga dzīvo Centram netālā apkaimē, tāpēc visnotaļ likumsakarīgi, ka viņa savās ikdienas gaitās brauc ar velosipēdu – tā gluži vienkārši ir visātrāk un ērtāk.

Vārds: Līga

Vecums: 26

Nodarbošanās: maģistrantūras studente Latvijas Kultūras akadēmijā

Hobiji: Nesen kādā Rīgas mikrorajonā uz mājas fasādes dēļiem bija ar flakonu uzpūsts uzraksts “My life is my daily art.” Pie tā arī pieturos – mana dzīve ir mana ikdienas māksla, bet, ja jānosauc konkrēts hobijs, tad, protams, kā pirmo saukšu velobraukšanu.  

Cik ilgi jau esi ikdienas velobraucēja?

Mans velostāsts sākās apmēram pirms pieciem vai sešiem gadiem, kad manā īpašumā nonāca “Herkules” velosipēds, kuru iegādājos kādā angārā. Šķiet, tas ir bijis labākais pirkums, jo dzīvesprieks, kādu sniedz velobraukšana pilsētā, ir fantastisks!

Fotogrāfs: Artūrs Martinovs

Kāpēc esi iecienījusi šo pārvietošanās līdzekli?

Tāpēc, ka varu kontrolēt laiku pati, man nav jāgaida pieturā sabiedriskais transports vai jāstāv sastrēgumā. Ikdienā veicamie attālumi ir draudzīgi velobraukšanai, tāpēc šis pārvietošanās līdzeklis ir ļoti ērts! Mūsdienās dzīvesveids vairumam no mums ir mazkustīgs, tāpēc velobraukšana ikdienā ir lielisks veids, kā būt kustīgam visa gada garumā īpaši nepiepūloties, bet baudot šo procesu.  Tāpat velobraukšana ir mans slepenais ierocis radošu ideju ģenerēšanai! 🙂

Ar kādu velosipēdu Tu pārvietojies ziemā? Vai izmanto kādu īpašu aprīkojumu/apģērbu?

Šī ir pirmā ziema, kad nolēmu nepārtraukt velobraukšanu, iestājoties ziemai. Jāsaka, ka jā, es interesējos par ziemas aprīkojumu velosipēdam un, protams, arī apģērbu, bet mūsu ziemas ir kļuvušas tik draudzīgas klimata ziņā, ka nolēmu iztikt ar vienkāršiem trikiem. Ziemā noteikti nepieciešama silta cepure un tikpat silta šalle, kas nosedz kaklu, vislabāk, ja ir biezi dūraiņi, lai nav jāiegādājas īpašie ziemas velo cimdi rokturiem, taču es iztiku ar diviem pirkstaiņiem! Nenosalu! 🙂 Protams, aukstākās dienās noteikti ir nepieciešams saģērbties biezāk, taču ne tik ļoti, lai būtu pārāk karsti, jo jāņem vērā tas, ka velobraukšana ir fiziska aktivitāte, un lielākais bieds varētu būt aukstais vējš un gaiss, kas varētu nosaldēt seju. Aukstākām ziemām noteikti forši izmantot masku, kas pasargā arī seju, bet šoziem bez tās noteikti varēja iztikt! Un mans pilsētas velosipēds ļoti labi piemērots arī braukšanai ziemīgos laikapstākļos, jo riepas ir normāla platuma.

 

Kas jāievēro braucot ziemā?

Ziemā noteikti jābrauc daudz uzmanīgāk nekā vasaras apstākļos, jo visapkārt ir slidens. Jāsaka, ka Rīgā centrs ir pat ļoti labi izbraucams, problemātiskāk ir rajonos, kur ziemu var izjust daudz spēcīgāk. Noteikti pirms braukšanas ziemā vajadzētu mazliet iesildīties, sagatavot ķermeni aktīvai kustībai. 🙂

Kādos laika apstākļos Tev patīk braukt labāk – lietū vai sniegā?

Daudz labāk man patīk braukt lietū, jo nav slidens un izteikta aukstuma faktors! 🙂 Ir nācies arī vasarā salīt “līdz kaulam”. Lai gan pirmajā momentā tas liekas nepatīkami, tas taču ir viens no dzīves mazajiem niekiem – prast pasmaidīt pat nereāla negaisa brīdī, kad esi izmircis līdz pēdējam. Ar sniegu ir mazliet citādi un arī pašu velobraukšanu nevar izbaudīt tik ļoti, jo ir jābūt ļoti uzmanīgam un jākoncentrējas, un jāpielāgojas braukšanas apstākļiem.

Fotogrāfs: Artūrs Martinovs

Ar kādām grūtībām jāsaskaras?

Kā jau minēju, ziemā visgrūtāk ir ar braucamo daļu un ietvju netīrību. Kad ir piesalis, tad nav problēmu, braukšana pat ļoti forša, tikai mazliet jāuzmanās no tā, lai nepaslīd. Bet brīdī, kad piesalušais sniegs sāk kust, rodas tāds slapjdraņķis, ko izbraukt ir diezgan grūti. Bet kopumā grūtības jau katram ir individuālas un ļoti atkarīgas no personības uzskatiem, vienam grūtības liekas -3 grādi, citam -20.

Vai, Tavuprāt, šoziem Rīgas ielās pārvietojas vairāk velosipēdistu?

Nezinu, vai vairāk, bet noteikti pietiekami, lai teiktu, ka veloinfrastruktūra Rīgā attīstās! Un prieks, ka velobraucēji ir draudzīgi. Nereti ir nācies sasmaidīties ziemas braukšanā, jo zinām, ka esam tie “izturīgie”. 🙂

Ko Tu ieteiktu tiem, kas apsver domu uzsākt braukšanu ar velosipēdu ziemas apstākļos?

Es ieteiktu neapsvērt, bet vienkārši darīt un sekot savām sajūtām. Protams, es arī lielā sniegputenī nebraucu ar velosipēdu. Vienmēr novērtēju laikapstākļus un to, vai velobraukšana šādos laikapstākļos nav ekstrēma, jo mans velosipēds tomēr ir un paliek pilsētas velosipēds. Taču jāatzīst, ka mūsu ziemas nu kļūst arvien draudzīgākas. Šogad ir bijušas tikai kādas divas vai trīs dienas, kad nolēmu labāk doties kājām.

Fotogrāfs: Artūrs Martinovs

Tu minēji par savu nule kā iesākto projektu “365 dienas ar velosipēdu”. Kas tas tāds ir?

Jā, es iedvesmojos no grāmatas “6 minūtes 365 dienas” un “365 dienas bez iepirkšanās” projektiem. Taču februāra sākumā saslimu ar gripu un kādu brīdi arī pēc slimošanas ar velobraukšanu bija jāpiebremzē, tāpēc tāds neliels klusums manis izveidotajā projekta platformā. Bet tā kā tuvojas vasara un arī velo-foto orientēšanās sacensības, tad drīzumā jau plānoju veikt atjauninājumus un apsolos tur rakstīt biežāk. 🙂 Tā kā ikviens var droši sekot lapai gan Facebook https://www.facebook.com/365dienasarvelo, gan instagram platformā https://www.instagram.com/365dienasarvelo/ ! Drīzumā arī plānots atjaunot blogu 365dienasarvelo.mozello.lv .

Vai vari mazliet plašāk pastāstīt par velo-foto orientēšanās sacensībām?

Pirms četriem gadiem radās ideja par velo-foto orientēšanās pasākuma izveidošanu, un manu ideju atbalstīja kafē/bāra “Ezītis miglā” īpašnieki. Pirmās sacensības norisinājās 2012. gadā, kad šis aktīvās atpūtas sporta veids – foto orientēšanās vēl nebija tik populārs, kā tas ir šobrīd. Tāpat pirmsākumos “Velo Ezītis” nebija plaši atpazīstams, tomēr, uzrunājot dažādus uzņēmumus, izdevās piesaistīt pasākumam ļoti foršus sponsorus un arī dalībnieku atsaucība bija ļoti iepriecinoša! “Velo Ezītis” noteikti ir lielisks brīvdienas pavadīšanas veids, stiprinot draudzību, radot neaizmirstamus mirkļus kopā un iepazīstot mīļo Rīgu. Šogad sacensības norisināsies jau piekto gadu un varu pačukstēt, ka ir sagaidāmi divi posmi šajā vasarā! Sekojiet līdzi mūsu aktivitātēm Facebook lapā https://www.facebook.com/veloezitisvelo un noteikti nepalaidīsiet garām jaunumus! Plašāku informāciju par sacensībām varat meklēt arī mājas lapā www.veloezitis.lv 🙂 Vislielāko prieku rada komandas, kurām dalība sacensībās jau ir kļuvusi par tradīciju. Ar nepacietību gaidu šī gada sacensības un atkalredzēšanās prieku! Protams, tikpat liels prieks ir par jauniem un vēl neredzētiem dalībniekiem! Uz tikšanos! Lai labi ripo!

Fotogrāfs: Artūrs Martinovs