Kāpēc Nils melo?

Pirms pāris nedēļām vērsām sabiedrības uzmanību uz faktu, ka līdz 8. februārim notiek jaunā Rīgas teritorijas plānojuma sabiedriskā apspriešana. Mēs aicinājām rīdziniekus rakstīt priekšlikumus Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentam, lai Daugavgrīvas pludmalē netiktu pieļauta jebkāda veida būvniecība Brīvostas vajadzībām. Daugavgrīvas un citu Rīgas apkaimju iedzīvotāju aktivitāte bija pārsteidzoši augsta un Bolderājas aktīvisti savāca iespaidīgus 5150 parakstus:

Savāktie 5150 paraksti 8. februārī pirms iesniegšanas Rīgas domē. (foto: Vera Auzina)

Šo lielo rīdzinieku aktivitāti pamanīja arī Rīgas mērs Nils Ušakovs, kurš tā vietā, lai izskaidrotu, ka pats ir pret šādiem Brīvostas plāniem un darīs visu iespējamo, lai jaunajā teritorijas plānojumā netiktu pieļauta grunts atbērtne Daugavgrīvas pludmalē, publicēja uzbrūkošu video, nosaucot parakstu vācējus un mūs par meļiem:

 

Šajā videoklipā Nils Ušakovs savu lielāko sašutumu veltīja tam, ka fotogrāfija ar smilšu kaudzi Daugavgrīvas pludmalē ir montēta. Diemžēl tehnoloģijas, kā nokļūt nākotnē, mums vēl nav, tāpēc tik tiešām nākotnes vizualizācijas veidojam, izmantojot fotomontažas programmas. Par pašiem Brīvostas plāniem Ušakovs gan runāja pat ļoti izvairīgi, novirzoties no tēmas un stāstot, ka:

“Es pats personīgi vēl 2009. gadā apsolīju, kad tikos ar Bolderājas un Daugavgrīvas iedzīvotājiem, ka, lai pasargātu pludmali, mēs konsekventi iestāsimies pret, piemēram, termināļa būvniecību. Un visus šos gados Rīgas dome balso pret naftas termināļa būvniecību Daugavas grīvā. Daugavas padziļināšanas darbi tiek veikti regulāri. Taču vienmēr ir bijusi runa, ka, veicot šos darbus, smiltis tiks bērtas jūrā pie mola, lai šo molu stiprinātu. Nekad nevienam nevarēja ienākt prātā doma izbērt smiltis pludmalē.”

Pēdējās dienās Bolderājā un Daugavgrīvā pie ēkām salīmētas arī skrejlapas, kuru autori ir Rīgas domes deputāti Regīna Ločmele-Luņova(S), Maksims Tolstojs(S), Igors Kuzmuks (S), Jānis Ločmelis (S), Jefimijs Kļementjevs (S), Aleksejs Rosļikovs (S) un Sandris Bergmanis (S):

 

Šie deputāti uz savām līmlapiņām izvēlējušies vēl skaļākus apgalvojumus:

“Šīs bildes ir vienkāršs viltojums. […] Viss šis stāsts par izgāztuvi ir nekaunīgi un muļķīgi meli un bezkaunīgs safabricējums.”

Acīmredzot Saskaņas deputāti ir pamatīgi satraukušies, ka viņu vēlētājs (Daugavgrīvā un Bolderājā par Saskaņu balsoja procentuāli lielākais iedzīvotāju skaits visā Rīgā) kļuvis sabiedriski aktīvs un iestājas pret nejēdzībām. Tāpēc viņi sākuši pielietot visnotaļ netīras metodes, kurās, paši melojot un paužot puspatiesības, cenšas citus nostādīt par viltus ziņu izplatītājiem un meļiem. Kā jau ievērojāt, ne Ušakovs, ne Saskaņas deputāti savus apgalvojumus nepamatoja ar argumentētiem faktiem un atsaucēm uz dokumentiem. Mēs tā nedarīsim, tāpēc soli pa solim pastāstīstim faktus.

Fakts nr.1

Stāsts par grunts izgāztuvi nav safabricējums. Nils Ušakovs pats melo, stāstot, ka “Nekad nevienam nevarēja ienākt prātā doma izbērt smiltis pludmalē”. Pats Nils Ušakovs 2011. gada 26. septembrī parakstīja paskaidrojumu administratīvajai tiesai, kurā viņš aizstāvēja šo projektu – grunts atbērtni. Īpaši skumju šo visu padara fakts, ka Rīgas mērs būtībā cīnās ar Bolderājas vietējiem iedzīvotājiem, kuri jau no laika gala iestājušies pret šo projektu. Aplūko Nila Ušakova parakstīto paskaidrojuma rakstu pilnā apmērā:

 

Tiesa 2012. gadā galu galā noraidīja Bolderājas vietējo iedzīvotāju lūgumu atcelt šo projektu, tieši tādēļ iedzīvotāji vēlas, lai jaunajā teritorijas plānojumā tiktu ierobežota un liegta iespēja ierīkot grunts atbērtni pludmalē pie mola. Jāpiebilst, ka tiesāšanās turpinājās līdz 2017. gada decembrim, kad Augstākā tiesa arī noraidīja iedzīvotāju lūgumu atcelt teritorijas pārveidošanu par smilšu izgāztuvi.

Fakts nr.2

Izraktā grunts netiks vesta tikai “uz Rietumu molu, lai to nostiprinātu no jūras puses”. Krautne stiepsies aptuveni 820 metru garumā gar pludmali un vismaz 730 metru garumā gar molu (2.  variantā atbērtne stiepsies ~1035 metru garumā gar molu).

Dabā grunts atbērtnes robežas (sarkanā līnija) izskatīsies šādi:

 

Lai lasītājiem būtu uztveramāk saprast izgāztuves aprises, iekrāsojām tās maksimālā iespējamā varianta perimetru apkārt Vecrīgai. Kā redzams, grunts izgāztuve apmēru ziņā ir milzīga un salīdzināma ar Vecrīgas platību:

Fakts nr.3

Nila Ušakova apgalvojums, ka “[…]veicot šos darbus, smiltis tiks bērtas jūrā pie mola, lai šo molu stiprinātu,” ir meli. Patiesībā smiltis tiks bērtas atbērtnē, kas pa visu perimetru būs norobežota ar pagaidu dambi. Pagaidu dambis tiks izbūvēts arī gar Rietumu molu, lai netiktu bojātas dambja konstrukcijas:

 

Fakts nr.4

Topošajā Rīgas teritorijas plānojuma redakcijā nav noteikti nekādi ierobežojumi šādas grunts izgāztuves izveidošanai. To netieši apstiprina arī Nils Ušakovs un pārējie Saskaņas deputāti, stāstot, ka smiltis tomēr tiks vestas uz mola jūras pusi. Tikai diemžēl viņi noklusē, ka šī mola jūras puse būs gandrīz 1 kvadrātkilometra platībā, un pludmale un skaistie skati būtībā tiks iznīcināti.

 

Iedzīvotāji pret pilsētas mēru?

Daugavgrīvas un Bolderājas iedzīvotāji vēlas tikai vienu – lai skaistā un īpašā Daugavgrīvas pludmale visā tās garumā, tostarp gar molu, netiktu apbūvēta vai pārveidota par grunts izgāztuvi. Vai tiešām iedzīvotājiem par šādu vēlmi būtu jātiesājas ar pašu ievēlēto mēru?

Ja Rīgas mērs tiešām būtu par Daugavgrīvas pludmales saglabāšanu, tad viņš uzdotu Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentam ņemt vērā vairāk nekā 5150 iedzīvotāju parakstus ar lūgumu “nepieļaut ūdens teritoriju aizbēršanu pie Rietumu mola; iekļaut teritoriju plānojumā nosacījumus, kas nepieļauj šīs teritorijas degradēšanu.”

 

Vai tā notiks? Redzēsim…