Nihilisms uz Rīgas ietvēm

2014. gadā Rīgā tika likvidēta Rīgas pašvaldības Ceļu policija. TV3 raidījums “Nekā personīga” tolaik vēstīja, ka pārmaiņas RPP Ceļu policijā sākās pēc kāda incidenta Stabu ielā pie Ivetas Strautiņas-Ušakovas dzīvesvietas, kur Ceļu policijas inspektors atteicās pildīt pretlikumīgu rīkojumu evakuēt kādu neatļautā vietā novietotu automašīnu.

Policijas priekšnieks Juris Lūkass tolaik stāstīja: “Pirms vairāk nekā trīspadsmit gadiem, kad tika dibināta šāda struktūrvienība pašvaldības policijā, tad, ja jūs atceraties, ja jūs vēlējāties apstāties zem zīmes, tad vietu vienkārši nebija. Un, kā mēs redzam šobrīd, šī situācija ir būtiski uzlabojusies šajos trīspadsmit gados. […] viss šis process [Ceļu policijas struktūrvienības likvidēšana] ir virzīts viennozīmīgi un tikai uz struktūru optimizāciju, resursu optimizāciju un vērsts tikai uz mūsu pakalpojumu kvalitātes uzlabošanu.”

Tomēr četrarpus gadus pēc Ceļu policijas likvidēšanas Rīgas ielās var novērot zināma veida anarhiju. Automašīnas novietošana uz ietves nu ir pilnīga norma. Rīgas pašvaldības policijas patruļas šādiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpējiem brauc garām, pat nepalūdzot pārkāpēju izbeigt pārkāpumu. Pašvaldības policija saka, ka par šāda veida pārkāpumu ir jāzvana 110 vai arī pārkāpums jāreģistrē RPP lietotnē. Situāciju Rīgas ielās tas gan neuzlabo, jo bieži vien pašvaldības policija uz šāda veida izsaukumiem atbrauc tikai pēc vairākām stundam, kad pārkāpējs jau ir aizbraucis.

Tādus skatus, kā Rīgā, kur dienas laikā teju katrā kvartālā uz ietves tiek novietotas automašīnas ar iemeslu “es tikai uz piecām minūtēm!” “man ir ļoti smags nesamais!” “te nav kur noparkoties!”, nemanīsiet teju nevienā citā Eiropas galvaspilsētas centrā, jo tur ir īpašas patruļas, kas seko līdzi ceļu satiksmes noteikumu ievērošanai. Tādā veidā tiek atsijāta absolūti lielākā daļa potenciālo pārkāpēju, jo viņi baidās saņemt naudas sodu. Rīgā iespējamība saņemt sodu, novietojot automašīnu pašā Rīgas centrā uz ietves, ir līdzvērtīga nullei, ja vien par jums kāds neziņo. Citāda aina ir, automašīnu novietojot kādā lielveikala autostāvvietā vai “Rīgas satiksmes” maksas autostāvvietā – šeit, visticamāk, saņemsiet sodu jau pirmajā pusstundā, jo tur patrulē kontrolieri.

Šī problēma bieži vien apdraud gājēju drošību, jo nereti gājēji spiesti nelikumīgi novietoto automašīnu apiet pa bīstamu zonu – brauktuvi. Cilvēki invalīdu ratiņkrēslos un vecāki ar bērnu ratiņiem ir visneaizsargātākie, jo viņiem ir visgrūtāk tikt garām šādi novietotām automašīnām.

 

Vēl lieta, kas jāpiemin – ietves nav paredzētas autotransporta svaram, to segums ir krietni plānāks par brauktuves seguma biezumu, tādēļ ietves saplaisā, bruģis izļurkājas. Visuzskatāmāk to var novērot K. Barona ielā, kur uz ietves esošais piebruģis jāremontē vai katru nedēļu. Attēlā redzamais bruģis no piebruģa izlēca, kad tam pāri pārbrauca attēlā redzamais piegādes busiņš:

Līdzīga problēma novērojama uz tām dažām velojoslām un veloceļiem, kas Rīgā izveidotas:

 

Ko darīt lietas labā?

Pastāv vairāki risinājumi, kā šo Rīgai pēdējā laikā raksturīgo problēmu atrisināt. Viens variants būtu uzdot policijas ekipāžām patrulējot pa pilsētu nebraukt garām šāda veida pārkāpumiem (izņemot, ja nav steidzams izsaukums). Problemātiskākajās vietās domei vajadzētu uzstādīt metāla stabiņus, kas fiziski liegtu autovadītājiem uzbraukt uz ietves.

Kamēr iepriekšminētais nenotiek, mēs aicinām mūsu aktīvākos lasītājus piefiksēt nekauņas uz ietvēm un par tiem rakstīt iesniegumus Rīgas pašvaldības policijai. Tādā veidā automašīnas īpašnieks nevarēs izvairīties no administratīvā pārkāpuma protokola un naudas soda 30-40 EUR apmērā.

Iesniegt iesniegumu ir iespējams ātri (2-5 minūtes) un vienkārši, izmantojot Latvija.lv iesniegumu sadaļu (instrukcija). Lai atvieglotu šo procesu, esam sagatavojuši iesnieguma tekstu trīs dažādām situācijām, kurā jums jāaizpilda tikai sarkanā krāsā iezīmētie lauki:

Automašīna novietota uz ietves
Šī gada 1. janvārī plkst. 12.00 Brīvības ielā 100 uz ietves bija novietota automašīna ar valsts numura zīmi AB-1234, pārkāpjot Ministru kabineta 2015.gada  2.jūnija noteikumu nr.279 “Ceļu satiksmes noteikumi”  121.9 apakšpunktu. Tādējādi izdarīts Ceļu satiksmes likuma 57.panta ceturtās daļas 5.punktā paredzētais administratīvais pārkāpums. Lūdzu saukt vainīgo personu pie atbildības. Pielikumā pievienotas fotogrāfijas, kas apliecina šo faktu.
Automašīna novietota zaļajā zonā
Šī gada 1. janvārī plkst. 12.00 Brīvības ielā 100 zaļajā zonā bija novietota automašīna ar valsts numura zīmi AB-1234, pārkāpjot Rīgas pilsētas apstādījumu uzturēšanas un aizsardzības saistošo noteikumu 7.2 apakšpunktu. Lūdzu saukt vainīgo personu pie atbildības. Pielikumā pievienotas fotogrāfijas, kas apliecina šo faktu.
Automašīna novietota uz velojoslas
Šī gada 1. janvārī plkst. 12.00 Brīvības ielā 100 uz velojoslas bija novietota automašīna ar valsts numura zīmi AB-1234, pārkāpjot Ministru kabineta 2015.gada  2.jūnija noteikumu nr.279 “Ceļu satiksmes noteikumi”  121.9 apakšpunktu. Tādējādi izdarīts Ceļu satiksmes likuma 57.panta ceturtās daļas 5.punktā paredzētais administratīvais pārkāpums. Lūdzu saukt vainīgo personu pie atbildības. Pielikumā pievienotas fotogrāfijas, kas apliecina šo faktu.

Jo vairāk un biežāk ziņosim par šiem nekauņām, jo mazāk automašīnas tiks novietotas neatļautās vietās. Tāpat būs lielāka iespējamība, ka Rīgas pašvaldības policija beidzot neignorēs patvaļu uz Rīgas ietvēm, jo policistiem katra šāda iesnieguma izskatīšana, automašīnas īpašnieka izsaukšana pie sevis aizņem daudz vairāk laika, nekā preventīva rīcība, šādus pārkāpumus novēršot jau saknē.

Bet kā ar preču piegādēm?

Daudziem varētu rasties loģisks jautājums par preču piegādēm, un šeit mums nav viennozīmīgas atbildes, jo Rīgas domes Satiksmes departaments līdz šim ir pretojies mūsu lūgumiem ierīkot autostāvvietas preču piegādēm katra kvartāla sākumā un vidū. Tāpēc daudzviet preču piegādātājiem tiešām ir problemātiski veikt preču piegādes. Tomēr Rīgā ir spēkā arī zināmi atvieglojumi preču piegādātājiem, proti, laika posmā no plkst. 12.00 līdz 14.00 pārtikas preču piegādātājiem un laika posmā no plkst. 20.00 līdz 07.00 visiem preču piegādātājiem ir tiesības automašīnu novietot uz brauktuves stāvēšanas aizlieguma ceļa zīmju darbības zonās. Tas nozīmē, ka preču piegādātāji piegādes laikā kravas automašīnu drīkst novietot uz brauktuves, bet ne uz ietves. Tomēr Rīgā šobrīd valda tāds nihilisms, ka daudzi preču piegādātāji izvēlas braukt pa ietvēm un piebraukt pie pašām veikala ieejas durvīm. Jo apzinās, ka neviens viņus nesodīs.

Viens no argumentiem, ko nereti dzirdam, ir tas, ka preces ir smagas un tālu jānes. Loģistikas nozarē šī problēma citās valstīs ir atrisināta jau gadu desmitiem – no piegādes automašīnas uz galamērķi preci piegādā ar dažāda veida palīglīdzekļiem. Palešu ratiņi noderēs veselu palešu nogādāšanai no transportlīdzekļa līdz veikalam. Ja piegāde mazāka, tad visērtāk būs izmantot riepu ratiņus, ar kuriem kravu iespējams nogādāt arī pāri slieksnim vai pa kāpnēm. Bet eksistē vēl dažnedažādi palīglīdzekļi:

 

Piemēram, Prāgā, pat vietās, kur ietves ir daudz platākas nekā Rīgā, preču piegādātāji neiedomājas ar piegādes automašīnām braukt pa tām. Viņi nostājas brīvā vietā uz brauktuves un tālāk preci transportē ar ratiņiem:

 

Pat ja infrastruktūra nav perfekta, un piegādes autostāvvietas veikalam tuvumā nav, čehu piegādātāji to neizvēlas par argumentu noteikumu pārkāpšanai – viņi preci transportēs ar ratiņiem kaut vai visu kvartālu: