Rīgas cīņa ar kokiem

Iepriekšējā rakstā stāstījām par akciju “Sakop Rīgu”, kuras laikā, iestādot kokus gadiem ilgi tukšās koku dobēs, rīdzinieki cer pievērst uzmanību problēmai ar Rīgas ielās augošajiem kokiem. Par šo tēmu aizvadītajās dienās bijuši arī vairāki sižeti televīzijā (TV3, LNT), kur pašvaldības uzņēmuma “Rīgas meži” pārstāvis Edgars Vaikulis izsaka vairākus interesantus apgalvojumus, bet interesantākais apgalvojums ir stāsts, ka Rīgā un Rīgas centrā koki nepazūd un paliek vairāk. RM pārstāvis saka, ka šogad vien plānots iestādīt 21 000 koku.

Sižetā gan netiek pateikts, ka šiem 21 000 koku nav lielas saistības ar Rīgas centra ielu kokiem – “Rīgas meži” pārvalda ievērojamas Rīgas mežu platības, kur katru gadu nodarbojas ar koku izciršanu biznesa vajadzībās un šis 21 tūkstotis mazo koku stādiņu nokļūs Rīgas mežos. Runājot par pilsētas centra ielām ir pavisam cita aina – šeit koki netiek stādīti gadiem, jo Vides departamentam, kurš ir atbildīgs par apstādījumu uzturēšanu pilsētas ielās, gluži vienkārši nav piešķirti līdzekļi šādam mērķim – nauda koku uzturēšanai tiek saņemta no nocirstajiem kokiem. Rīgas būvvalde reizi mēnesī atbildīgajam departamentam pārskaita naudu, kas samaksāta par privātīpašumos nocirstajiem kokiem – zaudējumus par dabas daudzveidības samazināšanu saistībā ar koku ciršanu. Ar to, cik lielas summas tiek pārskaitītas, katrs var iepazīties Apstādījumu saglabāšanas komisijas mājaslapā .

To, kā Rīga rūpējas par kokiem labi parāda budžets – piemēram, šī gada budžetā nauda paredzēta vien 30 koku iestādīšanai, savukārt nocirst paredzēts 357 bojātos kokus:

Bet vislabāk domes attieksmi pret ielu kokiem parāda pašas ielas – Rīgas domes Satiksmes departaments tā vietā, lai agrāko koku vietās iestādītu jaunus kokus, izvēlas dobes vienkārši… aizbruģēt:

 

Vēl uzskatāmāk attieksmi pret kokiem parāda Rīgas pilsētas būvvalde, atļaujot bojāgājušo koku dobēs uzstādīt reklāmas stendus:

 

Kā liecina Vides departamenta atbilde RD opozīcijas deputātei Inesei Andersonei, Rīgas dome par ielu kokiem nerūpējas gadiem, jo pēdējo 8 gadu laikā Rīgā ielu koku stādījumi kļuvuši par 2523 kokiem mazāki. Pēdējo astoņu gadu laikā ik dienu vidēji tiek nocirsts par vienu koku vairāk, nekā iestādīts:

Zinot Rīgas lielās problēmas ar gaisa piesārņojumu, lietusūdens savākšanu un gluži vienkārši – ielu, kurās uzturēties ir patīkami trūkumu, šķiet absurdi, ka dome ielu kokus atstājusi novārtā, jo tie ir būtiski visu šo problēmu risinātāji. Koki ielu malās ir lielisks un salīdzinoši lēts ieguldījums pilsētvidē, kas nākotnē atmaksājas ar uzviju. Koki vasarās ļauj ielai saglabāt mērenu gaisa temperatūru, tāpat koku lapotne un sakņu sistēma lieliski uztver lielu daļu nokrišņus, tādējādi atslogojot notekūdens kanalizācijas sistēmas. Viens no būtiskākajiem koku plusiem pilsētās ir to spēja attīrīt gaisu un saražot skābekli. Koki spēj izfiltrēt līdz 70% gaisā esošu piesārņojušu vielu, šīs spējas tikai nedaudz sarūk ziemās – līdz 60%. Koku lapas darbojas arī kā lielisks putekļu aizturētājs, viens kvadrātmetrs lapu virsmas var uztvert 1.5 – 10 gramu putekļu, lapas tiek nomazgātas katrā lietusgāzē un aiztek kanalizācijas sistēmā. Koki tiešā veidā uzņem oglekļa dioksīdu, savukārt ražo skābekli. Koku lapotne spēj samazināt arī pilsētas troksni – pat līdz 10 decibeliem.

Vairāk par kokiem lasi:

Vēsturiskie Rīgas ielu koki

Noderīga informācija par koku labvēlīgo ietekmi uz satiksmi (angļu val.)

22 ieguvumi no pilsētu ielu kokiem (angļu val.)