Veloeksāmens – CSDD atbilde

Nedēļas sākumā publicējām rakstu par CSDD velosipēda vadītāja apliecības iegūšanai izstrādātā eksāmena divdomīgajiem un neprecīzajiem vai nepareizajiem jautājumiem. Lūdzām pašiem CSDD izlabot nepareizos jautājumus un, gods godam, CSDD atbildi mums atsūtīja zibenīgi.

csdd1

Ievērojot viņu lūgumu, publicējam viņu atbildes pilnībā, kā viņi tās atsūtīja mums (.doc formāta dokumentā).

Lai gan arī mūsu mērķis ir savstarpējā cieņa, laipnība un sapratne uz ceļa, mēs tomēr uzskatām, ka eksāmenus vajadzētu veidot, balstoties tikai uz Ceļu satiksmes noteikumiem, nevis uz mistiskām “nerakstītas pieklājības un savstarpējās sapratnes normām”. Kā lai jaunais velosipēdists zina, ka viņam pirms katra gājēja, ko uz ietves apsteidz, ir jāzvana ar zvaniņu, ja tas nav ierakstīts Ceļu satiksmes noteikumos un, sevišķi, ja šie gājēji uz šo jauno velosipēdistu par šādu zvanīšanu dusmojas?

Vēl publicējam pāris ieteikumus saistībā ar CSDD komentāriem no mūsu biedra Mihaila.

  • jautājumā par 8-gadnieka vešanu uz velosipēda izmainīt pareizo atbildes variantu uz “Atļauts, ja velosipēds tam ir paredzēts.”
  • jautājumā par velosipēdistu uz ietves no pareizā atbilžu varianta jāizņem teksts “un jālieto zvaniņš.”, jo Ceļu satiksmes noteikumos ir šāds punkts:

172. Skaņas signālu atļauts lietot, tikai lai novērstu ceļu satiksmei bīstamas situācijas, bet ārpus apdzīvotām vietām – arī lai pievērstu citu ceļu satiksmes dalībnieku uzmanību.

  • jautājumā par pareizo velosipēdista trajektoriju “T” veida krustojumā jautājumu papildināt ar tekstu “Apdzīvotā vietā”.
  • jautājumā par baltas krāsas lukturi tomēr nepiekrītam CSDD, ka noteikumos teikts, ka lukturi drīkst nelietot izņēmuma gadījumos. CSN skaidri un gaiši rakstīts: “Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.” Tur nav rakstīts “Ja lukturi nedarbojas”, tur tieši tā arī ir rakstīts – ja lukturu nav.

Un, visbeidzot, CSDD – vai šī tiešām nav sarkanā gaisma?

csdd3

CSDD savā atbildē teica: “Luksoforā nedeg gaismas signāli.”, tādēļ vēlējāmies kārtīgi par to pārliecināties, vēlreiz apskatot un lejupielādējot lielo attēlu. Liels bija mūsu pārsteigums, kad testā ieraudzījām mazliet rediģētu attēlu:

csdd2

Sarkanais signāls veiksmīgi nomaskēts ar pelēku krāsu. Tagad luksoforā tiešām nedeg gaismas signāli.

Būtu jauki, ja CSDD tomēr sāktu atzīt savas pieļautās kļūdas un, pats galvenais – labotu tās. Kļūdīties ir cilvēcīgi.