Vai zaļā Brīvības gatve pārvēršas par tuksnesi?

“Latvijā jau rudens!” – tā varētu padomāt kāds ārzemnieks, braucot pa Brīvības gatvi, jo tur paveras visnotaļ rudenīgs skats – lielākajai daļai koku lapas ir brūnas, daudziem tās jau ir pavisam nobirušas:

 

Tomēr kalendārā ir jūlijs – pats vasaras vidus, tādēļ kokiem joprojām vajadzētu būt ar bagātīgu un zaļu vainagu. Brīvības gatves vienā pusē saskaitījām 210 kokus, kuru vainagiem vismaz vairāk nekā puse no lapām ir nokaltušas vai jau nobirušas. Kopumā, ieskaitot gadu gaitā pazudušos kokus, situācija Brīvības gatvē ir ļoti bēdīga:

Sazinoties ar Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Dabas un apstādījumu nodaļu, tās darbiniece A. Vītola mums sacīja, ka problēma varētu būt meklējama pagājušā gada sausajā vasarā. Tiesa, tas varētu būt arguments gadījumā, ja visi ielas koki būtu kalstoši, tomēr Brīvības gatvē koki nokaltuši tikai gar brauktuvi. Vides departaments aizdomās tur “intensīvo satiksmi”:

Tas ir ielas malas efekts. Es nezinu kāpēc tagad tā ir, bet visās ielās, kur ir ielas malu koki, tur visām lapām ir apkārt brūna mala vai vispār lapas nobirušas. Mēs tiešām nesaprotam, kas tas tāds ir, tas var būt ir no intensīvās satiksmes. Katrā ziņā šāda parādība ir diezgan jauna – kādi pēdējie septiņi gadi. Tur neko diemžēl nevar pasākt.

Diemžēl šoreiz vairāk izklausās, ka departaments nevis neko nevar pasākt, bet nevēlas pasākt, jo tas nozīmētu vairāk darba. Iesākumā departaments varētu ielās ar intensīvu satiksmi gar malām esošajiem kokiem uzstādīt īpašus aizsargus, kas pasargātu dobes no sāls. Šādi koki aizsargāti tiek daudzās Eiropas pilsētās, par to rakstījām rakstā “Kā pasargāt kokus no sāls?”. Par sāls negatīvo ietekmi vairāk lasi “Pārsālītie pilsetas koki”. Tāpat departaments šajās ielās sausākajos vasaras periodos kokus varētu laistīt. Ne bez vainas ir arī Satiksmes departaments – veicot ielas seguma atjaunošanas darbus 2016. gadā brauktuves malā esošajiem kokiem tika nocirstas un traumētas saknes tikai tādēļ, lai nomainītu visas betona apmales. Liela daļa apmaļu jau ir sākušas drupt, tādēļ jājautā – vai bija tā vērts sabrucināt arī pilsētas zaļo infrastruktūru?

Koku aizsargi pret sāli Polijā.

Jebkurā gadījumā, ja Rīgas dome nākamgad Brīvības gatvē turpinās kokus cirst, par pamatu ņemot to stāvokli augustā, tad nākamgad Brīvības gatvi sagaida ļoti lieli zāģēšanas darbi. Un jaunus kokus, visticamāk, vietā nedabūsim, jo līdzšinējā Vides departamenta iestādīto/nocirsto koku statistika ir graujoša: